Primark smeruje na Slovensko. Vieme, kedy sa otvorí prvá plánovaná predajňa v Bratislave?

869

Primark je mimoriadne úspešný obchodný reťazec v oblasti trendovej módy. Pod vlastnou značkou predáva štýlové oblečenie, obuv, kozmetiku, módne doplnky i domáce potreby, a to všetko za obzvlášť príťažlivé ceny. V posledných troch rokoch expanduje aj do strednej a východnej Európy. Po Slovinsku, Poľsku a Čechách plánuje otvoriť svoju prvú predajňu v Bratislave. Kde? No predsa v najfrekventovanejšom obchodnom a spoločenskom centre na nábreží Dunaja – v komplexe Eurovea.

Trochu histórie

Prvá podoba Primarku vznikla v Dubline a mala názov Penneys. Založil ju obchodník Arthur Ryan v roku 1969 s cieľom sprostredkovať módny tovar najširším vrstvám obyvateľstva. Vďaka trendovému oblečeniu a obuvi za veľmi prístupnú cenu si obchod okamžite získal množstvo fanúšikov a postupne pribúdali ďalšie prevádzky.

V sedemdesiatych rokoch spoločnosť mieri do Veľkej Británie a buduje nové predajne, avšak už pod názvom Primark. Čoskoro sa značka PRIMARK stáva jednou z najobľúbenejších na britských ostrovoch, súčasný počet jej predajní v Spojenom kráľovstve je 178, vrátane tej najväčšej – v Birminghame, s plochou 15 000 m2.

Nákupy Londýn

Začiatkom nového milénia vzniká v r. 2006 prvý obchod Primark na pevnine, konkrétne v Španielsku (Madrid). Hneď nato v Nemecku, Holandsku a Portugalsku, neskôr i v Taliansku, Francúzsku, Belgicku a Rakúsku.

Úspech značky PRIMARK v západnej  Európe podnietil zakladateľa a riaditeľa spoločnosti k myšlienke otvoriť predajne i v USA (2015) a následne aj v krajinách strednej a východnej Európy. Arthur Ryan sa ešte dožil otvorenia Primarku v slovinskej Ľubľane (2019). Neskôr, po jeho smrti, Primark otvoril predajne aj v Poľsku (Varšava a Poznaň) a v júni 2021 i v českej stovežatej.

Spoločnosť Primark je dnes súčasťou nadnárodnej holdingovej spoločnosti Associated British Foods plc.  Má 386 predajní a zamestnáva viac než 75 000 ľudí, pričom až 4 500 pracovných miest vytvorila počas jedného roka v období 2018-2019. Nečudo, veď na jeden obchod Primark pripadá 300 až 400 pracovníkov.

Primark na Slovensku? KEDY – KDE – AKO – PREČO

Definitívne rozhodnutie otvoriť obchod Primark na Slovensku padlo koncom roka 2019. A kde inde, než v Bratislave, na najfrekventovanejšej ulici, najvychytenejšom obchodnom mieste, takom, akým je v Londýne Oxford Street, alebo v Prahe Václavské námestie.

Práve Eurovea dokázala okrem vyhovujúcej veľkej predajnej plochy poskytnúť pre reťazec Primark aj príťažlivú exteriérovú scenériu nábrežia Dunaja.

Pôvodne sa uvažovalo s prenajatím plochy 3660 m2, napokon sa však Primark s Euroveou dohodli na metráži 5 000 m2. Predajňa by tak mala byť ešte väčšia než jej pražská sestra.

Otvorenie Primarku v Bratislave je plánované na koniec roka 2022, s perspektívou zachytenia vďačného obdobia vianočných nákupov.

Na otázku, ako sa predajňa Primark v Bratislave otvorí, presne odpovedať nevieme, môžeme však tušiť, že s fantasticky nízkymi cenami a fantastickým náporom zákazníkov.

No a prečo aj na Slovensku? Odpoveď je jednoduchá: A prečo nie?

Fast fashion – bleskurýchla móda za prijateľné ceny

Dôvod, prečo má Primark taký úspech u svojich zákazníkov, nemusíme dlho hľadať. Najlepšie ho vystihuje motto spoločnosti: „Úžasná móda, úžasné ceny.“

Spoločnosť Primark dizajnuje, vyrába a predáva svoje produkty v rozmanitých v štýloch i veľkostiach, všetky pod vlastnou značkou; pre špecifické kategórie vytvorila aj sekundárne značky: najznámejšou je asi Atmosphere pre oblečenie a obuv, Denim CO pre dámske a pánske oblečenie z bavlny, kepru, menčestru a džínsoviny, tiež Ocean Club s plážovým oblečením, Opia je značkou pre módne doplnky, značka Primark Home zastrešuje domáce potreby, značkou Primark Beauty je označená kozmetika, a takto by sme mohli rad-radom vymenúvať všetkých dvadsať.

Nízke ceny a krátka životnosť (?)

Fast fashion je rýchla móda, ale jej neprajníci hovoria, že aj rýchlo pominuteľná, keďže vysoká kvalita sa nedá priniesť za nízku cenu – logika a matematika ani tu nepustí.

Primark prináša týždeň čo týždeň nové kolekcie a horúce novinky v novom štýle. Ak ste fanúšikom rýchlej módy, teoreticky môžete mať za rok 52 kolekcií v skrini. Pravdaže, nepočíta sa s tým, že si potom ďalších desať rokov nič nekúpite, to by reťazce ako Primark rýchlo skončili. Na druhej strane ani vy by ste už neboli „in“, keby ste sa ďalšie roky  neobjavili v obchode a nekúpili si nič. Z fanúšika „hot tipov“ by sa z vás ľahko stal zberateľ starožitností.

Napokon, desať rokov by vám asi tie „trendy vecičky“ ani nevydržali. Alebo…?

Naozaj potrebujeme horúce novinky?

Keby sa vraj nasledujúcich desať rokov nevyrobil ani jeden kus oblečenia, v obchodoch a skladoch odevných reťazcov je ho toľko, koľko by vystačilo obyvateľom zemegule na ďalších desať rokov. Nonsens? Možno nie.

Trh so spotrebným tovarom, obzvlášť šatstvom, je presýtený a z niektorých vášnivých nakupovačov (niekedy aj zbytočného) oblečenia sa stali konzervatívnejší spotrebitelia. Radšej než na módu hľadia na kvalitu, a to aj za vyššiu cenu. Tí, ktorí na vyššie ceny nemajú, majú možnosť nakúpiť si pôvodne drahšie kúsky vo výpredajoch ako outlety.

V poslednej dobe sa medzi mladými rozširuje trend nakupovať – s ohľadom na životné prostredie – veci nosené, či prešívané. Dôvodom môže byť uvedomelosť, ale aj z núdze cnosť.

Bez ohľadu na všetko, čo sme spomenuli vyššie, možnosť kúpiť si raz za čas niečo pekné, nové je vždy príjemné a stále nás láka. Aj keď si to nie všetci priznávame.

Nové trendy – eko friendly

V posledných rokoch sa začali objavovať informácie o zlých podmienkach, v ktorých sa tie haldy moderného a lacného tovaru vyrábajú. O pestovateľoch surovín (bavlny) v Indii, Pakistane či Číne, ktorí sú tlačení k nízkym výkupným cenám. O tom, že takmer celý zisk zhltnú predajcovia.

Preto najväčšie svetové reťazce ako Primark, H&M, Adidas, Reebok a stovky ďalších spolu s mnohými dodávateľskými, zamestnaneckými a odborovými organizáciami vytvorili iniciatívu ETI (Ethical trading iniciative), ktorá pracuje na udržateľnej výrobe v udržateľnom svete.

Ekológia sa stáva dôležitou súčasťou aj vo fáze odpadu. Kedysi putoval do spaľovní, ale dnes sa časť tovaru posiela do humanitárnych organizácií na ďalšiu distribúciu pre chudobné vrstvy obyvateľstva a časť sa recykluje.

Primark sa v tejto oblasti angažuje ako jeden z lídrov, a to formou znižovania nákladov na marketing (neobjednáva si drahé televízne reklamy, šetrí na ramienkach, etiketách i visačkách) a predaj (nemá on-line zásielkové služby v krajinách, v ktorých má kamenné predajne).

Stačí to? Nevieme, ale určite je to sympatická iniciatíva a jedna z tých lepších ciest.

Kúpiť si raz za čas niečo pekné, nové a moderné je vždy príjemné a stále nás láka. Napokon, je to jedna z radostí, ktoré si väčšina ľudí – aj vďaka obchodom akým je Primark – môže dopriať.